Julius Petersen (f. Aarhus 1851, d. sst. 1911)
“Rita” i Aarhus Bugt. Sign. Julius Petersen. Olie på lærred. 32×39. Skønvirkeramme dekoreret med blomster og bladværk samt motiver fra Marselisborg Slot. Blændramme ejerstemplet med kronet monogram CA for Kong Christian X og Dronning Alexandrine af Danmark.
“Rita” var Kong Christian X af Danmarks sejlbåd. Det er antagelig bl. a. Kongen og Dronningen, som sidder i båden.
Proveniens: Christian X og Dronning Alexandrine af Danmark; sønnen Arveprins Knud af Danmark; datteren Hendes Højhed Prinsesse Elisabeth til Danmark (1935–2018).
Behov for rensning. Minimale krakeleringer, ridser og afskalninger. Lærred bør strammes op.
H.H. Prinsesse Elisabeth til Danmark, 13. december 2018
21 bud