2131/​911

Hans Hansen (f. København , d. sst.)

“Charlotte”. Bestik af sterlingsølv. Udført hos Hans Hansen. Vægt ekskl. dele med stål ca. 4500 g. (142)

Bestående af: 18 middagsknive, 18 middagsgafler, 18 middagsskeer, 12 frokostknive, 12 frokostgafler, 18 dessertskeer, 10 fiskeknive, 11 kagegafler, 15 teskeer, 1 lagkagekniv, 2 sauceskeer, 1 lille kompotske, 2 store kompotskeer, 1 pålægsgaffel, 1 lille serveringsske, 1 stor serveringsske samt 1 kagespade.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag