1904/1530
En spansk empire stage af sølv, drevet og graveret med bladornamentik. Bund graveret med oldermandsranke. Stemplet med Barcelona bymærke. Uidentificeret mestermærke LLOPAR. 19. årh.s begyndelse. Vægt 410 gr. H. 22 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Stamme let skæv.
Varia, 24. januar 2019
Vurdering
Hammerslag