Johan Hörner (f. Edebo 1711, d. København 1763)
Holger Skeel (1699–1764), stiftamtmand, geheimeråd i rød velourjakke, bærende Dannebrogsordenens bånd og stjerne samt l’Union Parfaite. Dennes hustru Regitze Sophie f. Güldencrone (1706–1799) i selskabskjole og bærende hofdame-broche i form af kronet sammenslynget AS (for Anne Sophie) og l’Union Parfaite. Usigneret. Olie på lærred. Hver 78×61. Samtidige rammer. (2).
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 26. november 2019