1946/​175

Henri Paul Motte (f. Paris 1846, d. sst. 1922)

Scene fra det gamle Rom med de indviede gæs, der blev holdt som vogtere i Juno templet. Sign. Henri Motte 89. Olie på lærred. 32×46.

Mens de romerske soldater og vagthundene sov, advarede Junos hellige gæs romerne om gallernes angreb på Capitol, år 390 før Kristi fødsel.

En retouchering/reparation. Mindre retoucheringer og minimale krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK

14.000 DKK