2149/​9031

Edward Bird lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af forgyldt messing, skive af hvid emalje med arabertal, støvkasse og værk signeret Edward Bird No 485 Bristol, gennembrudt og graveret balance kloben, kasser mærkede CM. Bristol ca. 1810. Vægt ialt 139 g. Kassediam. 50/55 mm.

Proveniens: Privat samling

Edward Bird er registreret i Bristol 1791–1819

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nøgle medfølger ikke. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med rids over centralhul, minimal afslag ved kant og nogle hårlinjer. Senere visere. Ydre bagkapsel graveret med initialer.

En privat samling lommeure, 6. december 2021

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK