2043/​775

Gerd Bøgelund (f. Gentofte 1923, d. 1987)

En vase og en skål af stentøj. Vasens yderside modelleret med vertikale indridsninger i relief, dekoreret med grågrøn og grå glasur. Sign. monogram. Kgl. P. H. 11. Skålens inderside modelleret med blade i relief. Dekoreret med okkerbrun og mørkebrun harepelsglasur. Sign. monogram, R114. Kgl. P. H. 6,8. Diam. 10,7. (2)

Almindelig brugsslitage.

Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020

Vur­dering

3.000–4.000 kr.

Hammerslag

4.400 kr.

24 bud

4.400 kr.
(Autobud) 4.200 kr.
4.000 kr.
(Autobud) 3.800 kr.
3.600 kr.
(Autobud) 3.400 kr.
3.200 kr.
3.000 kr.
2.900 kr.
2.800 kr.
2.700 kr.
2.600 kr.
2.500 kr.
2.400 kr.
2.300 kr.
2.200 kr.
2.100 kr.
(Autobud) 2.000 kr.
2.000 kr.
1.750 kr.
(Autobud) 1.700 kr.
1.650 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.