Gerd Bøgelund (f. Gentofte 1923, d. 1987)
En vase og en skål af stentøj. Vasens yderside modelleret med vertikale indridsninger i relief, dekoreret med grågrøn og grå glasur. Sign. monogram. Kgl. P. H. 11. Skålens inderside modelleret med blade i relief. Dekoreret med okkerbrun og mørkebrun harepelsglasur. Sign. monogram, R114. Kgl. P. H. 6,8. Diam. 10,7. (2)
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
24 bud