2124/743
Rud Thygesen (f. Sæby 1932, d. Rungsted 2019, Møbelarkitekt)
Johnny Sørensen (f. Helsingør 1944, Møbelarkitekt)
“Kongeserien”. Sæt på fire armstole af bøg, sider og ryg med fransk rørflet, løse sædehynder betrukket med rødt skind. Designet 1989. Udført og mærket hos Botium. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag