2050/8752
Russisk kors af bronze med den korsfæstede Jesus, omgivet af engle og Helligånden i form af due monteret i kasse/ramme af træ, udskåret med ornamenter. 20. årh.s begyndelse. Kors 23,5×14,5. Oplukkelig ramme 57,5×39/78,5.
Ramme/kasse med ridser og mærker.
Russisk tema, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag
71 bud