2041/382
Julie Hamann (f. København 1842, d. sst. 1916)
Blomstrende iris. Sign Julie Hamann 1897. Olie på lærred. 76×60,5.
Udstilling: Kvindelige kunstners retrospektive udstilling 1920.
Talrige krakeleringer. Lærredet er dubleret.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag