2008/31
Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)
Studie af en italiensk fisker set fra ryggen. Usigneret. På bagsiden betegnet M. Rørbye. Olie på papir monteret på malepap. 26×15.
Mindre retoucheringer. Én reparation.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020
Vurdering
Hammerslag