2008/​31 Martinus Rørbye: Studie af en italiensk fisker set fra ryggen. Usigneret. På bagsiden betegnet M. Rørbye. Olie på papir monteret på malepap. 26×15.

Be­skriv­el­se

Studie af en italiensk fisker set fra ryggen. Usigneret. På bagsiden betegnet M. Rørbye. Olie på papir monteret på malepap. 26×15.

Mindre retoucheringer. Én reparation.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020

Kunstner

Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)

Vur­dering

12.000–15.000 kr.

Hammerslag