1314/​1514

Renaissance bæger/strøbøsse af sølv, ustemplet, fod drevet med muslinge ornamentik, graveret med dyr og navnetræk “Hans Detlefsen 1631”. H. 7,5.

Proveniens: Herregården Tølløsegård.

Mindre buler, ridser og mærker. Lågknop presset ned i låg. Antagelig omlavet til strøbøsse omkring 1800.

Varia, 4. april 2013

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK