1314/1514
Renaissance bæger/strøbøsse af sølv, ustemplet, fod drevet med muslinge ornamentik, graveret med dyr og navnetræk “Hans Detlefsen 1631”. H. 7,5.
Proveniens: Herregården Tølløsegård.
Mindre buler, ridser og mærker. Lågknop presset ned i låg. Antagelig omlavet til strøbøsse omkring 1800.
Varia, 4. april 2013
Vurdering
Hammerslag