Sønderjysk standur i kasse af fyrretræ, urskive af messing med romer- og arabertal, bemalet månefase samt sekund- og datoangivelse, ottedøgnsværk med heltimeslag. Sign. Peter Green, Apenrade. 18. årh.s anden halvdel. H. 243. B. 57. D. 30.
Blandt de bedst kendte af de nordslesvigske urmagere er Green fra Åbenrå eller “Apenrade”, som det skrives på urene. Slægten går tilbage til den engelske urmager, Peter Green, der omkring 1745 indvandrede med hustru og børn fra Liverpool til Åbenrå, og virkede der til sin død. Han havde to sønner, William og Jonathan, der også blev urmagere i Åbenrå, og endelig havde William en søn Jakob, der fortsatte urmageriet til sin død i 1847. Det vil sige Green-urene spænder over et tidsrum på mere end hundrede år; men det er kun urene fra de første 50–60 år, der er af høj standard. Et fint eksempel herpå er dette Jonathan Green standur. Se D. Yde Andersen: Bornholmere og andre gamle ure.
Russisk + varia & møbler, 2. juni 2016