Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 3½/2”. Bordlampe med fod af brunmalet jern, afbryderhus af bakelit med trykknapafbryder, stamme og konisk fatningshus af metal. Overskærm af blå/hvidlakeret kobber, mellem- og underskærm af matglas, skærmophæng med støbte ben. Udført hos Louis Poulsen ca. 1940. H. 42.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Overskærm med bule og afskaldninger. Mellemskærm med chips på overkant/monteringsdelen. Underskærm med kanthak på overkant og revne i øverste del ca 15 mm. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 12. oktober 2021
17 bud