Konsolur af mørkpatineret bronze og marmor, ved urhus siddende Urania ved globus, soklen dekoreret i relief med søkikkert og dyrekreds, urskive med romertal. Samt et par tilhørende lysestager af mørkpatineret og mamor. 19. årh. H. 46 og 26,5. (3)
Lysestager med mindre afslag på stammer. Konsolur med mindre afslag på mamor. Figur mangler del i hånd. Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Pendul medfølger. Optræksnøgle medfølger ikke. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020