2048/​508

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Ox Chair/Pøllestolen”. Hvilestol med stel af stål, sider, sæde og ryg betrukket med sort patineret skind. Model EJ 100. Designet 1960. Udført hos Erik Jørgensen.

Købt af nuværende ejer i 1990erne. Senere professionelt ompolstret hos Lædergården i Aarhus.

Litteratur: Johan Møller Nielsen, “Wegner - en dansk møbelkunstner”, 1965, s. 71–72.

Frederik Sieck, “Dansk Møbelkunst”, 1990, s. 219.

Jens Bernsen, “Hans J. Wegner”, 2001, s. 42–43.

Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 121.

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 24. november 2020

Kategori
Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Solgt

Hammerslag

32.000 DKK  

6 bud

Tidspunkt Byder Bud
32.000 DKK
(Autobud) 30.000 DKK
30.000 DKK
(Autobud) 27.000 DKK
26.000 DKK
25.000 DKK