Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Ox Chair/Pøllestolen”. Hvilestol med stel af stål, sider, sæde og ryg betrukket med sort patineret skind. Model EJ 100. Designet 1960. Udført hos Erik Jørgensen.
Købt af nuværende ejer i 1990erne. Senere professionelt ompolstret hos Lædergården i Aarhus.
Litteratur: Johan Møller Nielsen, “Wegner - en dansk møbelkunstner”, 1965, s. 71–72.
Frederik Sieck, “Dansk Møbelkunst”, 1990, s. 219.
Jens Bernsen, “Hans J. Wegner”, 2001, s. 42–43.
Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 121.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
6 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||