L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)
Portræt af en ung pige i sort kjole. Brystbillede. Sign. L. A. Ring 1900. Olie på lærred. 24×22.
Muligvis nr. 463 i H. Chr. Christensens fortegnelse under 1901, med målene 20×23. Denne med proveniens: L. A. Ring.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 30. maj 2017