1721/1702
To cigaretetuier, det ene med pånittet monogram, det andet med Christian X's emblem og askebæger af hammerslået sølv. Vægt ca. 345 gr. Samt cigarklipper med kappe af sterlingsølv og askebæger af blåt krystalglas med sterlingsølvmontering. Bl.a. Danmark og Tyskland. 20. årh. Cigaretetuier 11,5×8,5 og 10×8. Askebæger H. 2. Diam. 8. Krystalaskebæger H. 6. Diam. 15,5. (5)
Glat cigaretetui graveret indvendig. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Varia, 25. maj 2017
Vurdering
Hammerslag