1721/​1702

To cigaretetuier, det ene med pånittet monogram, det andet med Christian X's emblem og askebæger af hammerslået sølv. Vægt ca. 345 gr. Samt cigarklipper med kappe af sterlingsølv og askebæger af blåt krystalglas med sterlingsølvmontering. Bl.a. Danmark og Tyskland. 20. årh. Cigaretetuier 11,5×8,5 og 10×8. Askebæger H. 2. Diam. 8. Krystalaskebæger H. 6. Diam. 15,5. (5)

Glat cigaretetui graveret indvendig. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Varia, 25. maj 2017

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.350 DKK

(Autobud) 1.350 DKK
1.300 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
1.000 DKK