2115/​99

Lille rejse skrivetøj med to blækhuse, skrivepen og segl, i æske prydet med perlemor. Ca. 1900. L. 7 cm. H. 5 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Perlemorsplader med revner, en med afslag og en med reparation, flaskerne kan ikke komme op.

Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag