Carl Fabergé (, Moskva 1896-1908)
Russisk vinkande af sølv og slebet krystal, låg indvendig forgyldt, lågknob i form af ananas omkranset af stiliserede akantusblade, montering med palmetter, stiliserede blomster og à la grecque-bort, herunder guirlander, krystal i riflet slyng, ligesidet og svunget håndtag med bladværk. Carl Fabergé i Moskva, stemplet med den kejserlige russiske dobbeltørn som leverandør til Det Kejserlige Russiske Hof, guardein Ivan Sergeievich Lebedkin 1896–1908, lødighed 84, udstreget invenvarnr. 82569, indridset inventarnr. 74180. H. 19.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russian@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst, 7. december 2020