2450/909
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“1st chair for Novo”. Sæt på fire stole af bejdset bøg, heraf en med armlæn. Sæde udspændt med med søgræs. Udført hos Fritz Hansen. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Vakkelvorne. Flet med pletter og smuds.
Vurdering