2414/834
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Vase af stentøj modelleret med horisontale riller. Dekoreret med mørkebrun glasur. Sign. E.ST.N., 177. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 15,5. Diam. 16,5.
Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag