Engelsk lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af sølv, skive af sølv i relief med romertal og ydre 5-minutter arabertal, signeret Markwick London, forgyldt værk med baluster søjler, signeret Markwick, London, N. 3053. Begge kasser nummereret 3053, ydre kasse med utydligt mestermærke. England, antagelig slut 17. årh. Vægt ialt 147 g. Kassediam. 48/56 mm.
Uret går ikke. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Kasser med buler. Nøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020
14 bud