Gutte Eriksen (f. Rødby 1918, d. 2008)
To vaser af hårdtbrændt lertøj modelleret i let buende, firsidet form. Dekoreret med hhv. rødbrun og blå Boraxglasur, samt blå og gråhvid Boraxglasur med enkelte lilla elementer. Stemplet monogram. Unika. H. hhv. 7,3 og 16,6. Diam. hhv. 7 og 6,2. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Høj vase med glasurafslag ved fodrand.
843521 | ||
876072 | ||
843521 | ||
843155 |