2033/​871

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH 4½-4”. Dele af pendel bestående af mellem- og underskærm af tre-lags opalglas, S-skærm af matglas samt skærmophæng med omløber. Udført hos Louis Poulsen. H. 28. Diam. 25.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Mellemskærm med kanthak på topkant. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 11. august 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK