2033/871
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 4½-4”. Dele af pendel bestående af mellem- og underskærm af tre-lags opalglas, S-skærm af matglas samt skærmophæng med omløber. Udført hos Louis Poulsen. H. 28. Diam. 25.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Mellemskærm med kanthak på topkant. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 11. august 2020
Vurdering
Hammerslag