876/​1213

Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)

Erhvervet af Øregaard Museum

“Dreng med Guldfisk”. Sign. Jais 15 med titel på bagsiden. Olie på lærred. 80×74.

Proveniens: Marie Vilhelmine Christensen (f. Rasmussen), Jais Nielsens kæreste i årene omkring 1915. Siden nedarvet i familien.

Malerier & skulpturer, 5. december 2017

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

450.000 DKK