1619/2022
Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
Kvadratisk sofabord af massiv eg, ilagte 64 “Azur” fliser på top, monteret på med knock-down understel med bevægelige kiler. Stemplet Nissen Langaa Danmark IHQ, Udført hos Nissen, Langaa. H. 50. L. 87. B. 87 cm.
Proveniens: Richard Nissens private samling.
Litteratur: Nissen katalog, maj 1966.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte overflade ridser og mærker.
Quistgaard, 10. maj 2016
Vurdering
Hammerslag