1619/​2022

Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)

Kvadratisk sofabord af massiv eg, ilagte 64 “Azur” fliser på top, monteret på med knock-down understel med bevægelige kiler. Stemplet Nissen Langaa Danmark IHQ, Udført hos Nissen, Langaa. H. 50. L. 87. B. 87 cm.

Proveniens: Richard Nissens private samling.

Litteratur: Nissen katalog, maj 1966.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte overflade ridser og mærker.

Quistgaard, 10. maj 2016

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK