12148/​28

Christian Dell (f. Offenbach am Main 1893, d. Wiesbaden 1974)

Bordlampe med skærm og fod af grønlakeret metal, stamme af messing. Model 6782. Udført hos Kaiser Idell. H. 38 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder bl.a. ridser, mærker, rust samt stammen med skævhed.

Kunst, antikviteter & design, 2. december 2021

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

1.200 DKK

(Autobud) 1.200 DKK
1.150 DKK
(Autobud) 1.050 DKK
1.000 DKK
900 DKK
850 DKK
800 DKK
750 DKK