12148/28
Christian Dell (f. Offenbach am Main 1893, d. Wiesbaden 1974)
Bordlampe med skærm og fod af grønlakeret metal, stamme af messing. Model 6782. Udført hos Kaiser Idell. H. 38 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder bl.a. ridser, mærker, rust samt stammen med skævhed.
Kunst, antikviteter & design, 2. december 2021
Vurdering
Hammerslag