872/​99

Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)

“Heimdal lyttende ved Bifrost”. Sign C. H. 61. Olie på lærred. 52×44.

Emil Hannovers fortegnelse over Contantin Hansens malerier nr. 412, her omtalt og afbildet s. 181.

Udstillet: Charlottenborg 1862 nr. 62.

Litteratur: “Constantin Hansen 1804–1880”, udstillingskatalog 1991, Thorvaldsens Museum og Aarhus Kunstmuseum, afbildet s. 98 og omtalt s. 99: Heimdal sidder med sit “Gjallerhorn”, som skal melde Ragnaroks udbrud og vække guderne til rådslagning. Ved hans side står sværdet parat, hvis det skulle komme til kamp. Bag Heimdal ses “Bifrost” regnbuen, der er bro til gudernes bolig, og som Heimdal med den forfinede høresans - han ka' høre græsset gro - bevogter".

Proveniens: Martin Hammerich leder af Borgerdydsskolen på Christianshavn bestilte motivet i 1861. Etatsråd Holger Hammerich (1901).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 30. maj 2017

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

52.000 DKK