2414/​2046

Lommeur af 14 kt. guld. Cylindergang og kroneoptræk. Hvid emaljeskive med sorte romertal og gyldne visere. Støvkapsel af forgyldt metal. Faceteret kasse med detaljeret gravering på bagkassen. Ø 45 mm. Uret vejer ca. 69 g. 1880–90'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret går sporadisk, service påkrævet. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Sten i timeviser mangler.

Armbåndsure, 3. april 2024

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

5.000–6.000 DKK

Hammerslag

3.600 DKK

(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK
2.900 DKK
2.800 DKK
2.700 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK