Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-2/2”. Stel til unika lysekrone med pentagonformet ramme af sort/rød bemalet træ. Baldakin af bakelit. Udført 1932 hos Louis Poulsen. Diam. 55.
Proveniens: Axel Madsen, salgsafdelingen hos Louis Poulsen. Senere dennes familie.
I perioden 1931–1933 arbejdede Axel Madsen sammen med Poul Henningsen om udvikling af forskellige lysekroner/lampemodeller. Da Axel Madsen i foråret 1932 skulle giftes lavede PH herværende lysekrone som gave der blev overbragt med ordlyden “Madsen.. Du får sgu nok tre børn, så jeg har fået lavet en lysekrone med fem lamper, så er der et lys til jer alle!”. Herværende lysekrone kan betragtes som en forløber til “Pyramide-kronen”.
Alders og brugspatina herunder ridser, mærker og lakafskalninger. Let løse samlinger.
Moderne kunst og design, 30. juli 2024