900/​373

Oluf Høst (f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966)

Vintermotiv med figurer i samtale; udsigt fra kunstnerens bolig, Hollandsfed 1. Sign. OH, Dragør 1915. Olie på lærred. 38×38.

NB:Winter scenery with figures; view from the artists house, Hollandsfed 1.

Proveniens: Kunstnerens hustrus bror, Kgl. kammersanger Poul Wiedemann.

Malerier, skulpturer og grafik, 10. marts 2021

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK