Oluf Høst (f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966)
Vintermotiv med figurer i samtale; udsigt fra kunstnerens bolig, Hollandsfed 1. Sign. OH, Dragør 1915. Olie på lærred. 38×38.
NB:Winter scenery with figures; view from the artists house, Hollandsfed 1.
Proveniens: Kunstnerens hustrus bror, Kgl. kammersanger Poul Wiedemann.
Malerier, skulpturer og grafik, 10. marts 2021