2446/​857

Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)

“Pernilla 3”. Hvilestol/chaiselong af formbøjet bøg udspændt med kanvas og betrukket med ternet uld. Udført og mærket hos Dux, Sverige. L. 170.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Kanvas og uld med skjolder, pletter og smuds. Ben med finérafslag.

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK
(Autobud) 2.900 DKK
2.800 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK