2446/858
Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)
Sæt på seks stole af birk. Sæde med rød laminat. Model 66. Formgivet 1933–35. Udført hos Artek. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag. En stol mangler ryglæn. Krakeleringer/revner og nogle løse samlinger.
Vurdering