705/​1075

L. A. Ring (b. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

En spillemand med en lirekasse spiller for en flok børn på landevejen. Sign. L. A. Ring 1904. 97×121.

H. Chr. Christensens fortegnelse nr. 513.Udstillet: Den Frie 1904 nr. 147. Esposizione Internationale d'Arte Roma 1911. Kunstforeningens L. A. Ring udstilling 1924 nr. 166. Mindeudstillingen for L. A. Ring, Charlottenborg 1933 nr. 151.Afbildet og omtalt Peter Hertz: “Maleren L. A. Ring”, 1934 side 372 og 373.Proveniens: Anton Boyer. ABR auktion 301, 1973 nr. 217, afbildet på katalogets forside. Som set så ofte før hos Ring er landsbyen og dens beboere i centrum i billedet af lirekassemanden, der spiller for en flok børn. Ring forblev tro mod sin egen herkomst og malede liv og vejrlig på landet uden at forfalde til sentimentalitet og anekdotiske indhold. Således også i nærværende billede, som på socialrealistisk vis skildrer den sørgmodige spillemand og hans unge publikum under en mørk og tung vinterhimmel. Et centralt billedmotiv hos Ring er vejen, der leder beskuerens blik ind og videre ud af billedet, hvorved der skabes et dynamisk forløb, samtidig med at et symbolsk indhold markeres. Vejen, der fortaber sig i horisonten, bliver symbol på den fremadskridende menneskelige tilværelse - således også spillemandens: Han vil om lidt begive sig videre ad landevejen til næste by.

This lot is subject to Artist's Royalty.
Additional Remarks

Auction

Selected Danish Paintings, 4 March 2002

Category
Estimate

300,000–350,000 DKK

Sold

Price realised

320,000 DKK