2433/​760

Saxbo

Rund vase af stentøj med horisontale indridsninger. Dekoreret med koboltblå glasur. Udført og stemplet hos Saxbo, Danmark, 15. Udført 1937–1949. H. 18,5. Diam. 18.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Fodrandens kant med talrige kantafslag.

Moderne kunst og design, 13. august 2024

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2.100 DKK
(Autobud) 2.000 DKK
2.000 DKK
1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK