2433/​760

Saxbo

Rund vase af stentøj med horisontale indridsninger. Dekoreret med koboltblå glasur. Udført og stemplet hos Saxbo, Danmark, 15. Udført 1937–1949. H. 18,5. Diam. 18.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Fodrandens kant med talrige kantafslag.

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2354 2.100 DKK
144870 (Autobud) 2.000 DKK
2354 2.000 DKK
144870 1.650 DKK
802069 1.600 DKK
952812 1.550 DKK
802069 1.500 DKK