2118/924
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Kvadratisk sofabord af massiv mahogni med underliggende hylde. Udført og mærket hos Rud. Rasmussen. H. 55. L./B. 63.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og skjolder.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
21 bud