1513/1545
Fire dele sølv, bestående af to ovale fade, rundt fad samt tresidet sauceskål. P. Hertz, m.fl. København 20. årh. Vægt 2994 gr. Diam. 37 cm. L. 33 og 46 cm. (4)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Rundt fad med gravering på bagsiden.
Varia, 26. marts 2015
Vurdering
Hammerslag