1732/837
Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik med polykromt geometrisk mønster. Udført anden halvdel af 20. årh. Sign. MS, KH, (Klockargårdens Hemslöjd, Tällberg). L. 210. B. 146.
Overordnet pæn stand med minimal brugspatina.
Moderne kunst og design, 8. august 2017
Vurdering
Hammerslag