891/​808

Novgorod-skolen, 16.-17. årh.

Russisk ikon med fremstilling af den hellige martyr Paraskeva-Pjatnitsa (“Den Hellige Fredag”) i helfigur, stående iført rød kappe og grønne gevandter, holdende et næsten usynligt kort i den ene hånd samt en skriftrulle i den anden hånd med teksten “Jeg tror på den almægtige Gudfader himmelens og jordens, det synlige og det usynliges skaber”, på lys baggrund med teksten “Pjatnitsa”. Tempera på træpanel med forsænket billedflade/“kovcheg”. Novgorod Skole, 16.-17. årh. 67×49.

Særligt fire helgenpar blev fremhævet i Novogorod-området, nemlig Paraskeva og Anastasia, Koamos og Damianus, Boris og Gljeb samt Flor og Laur. Ikoner med disse helgener er derfor mere almindelige i dette område i forhold til andre dele af Rusland.

Litteratur: Helge Kjellin, “Russiske Ikoner”, Olso 1956, afb. og omtalt s. 134–135.

Proveniens: Erhvervet af den norske handelsattaché Richard Zeiner-Henriksen (1878–1965), medens han boede i Rusland 1922–1931.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russia@bruun-rasmussen.dk

Russisk kunst, 29. november 2019

Vur­dering

300.000–400.000 DKK

Hammerslag

650.000 DKK