2047/989
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen
Tre armstole af teak. Sæde udspændt med flettet søgræs. Model 317. Formgivet 1956. Udført hos Søborg Møbler. Udgået fra Illums Bolighus. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle løse samlinger. En stol med reperation ved sæde. Restaureret i ryg.
Moderne kunst og design, 17. november 2020
Vurdering
Hammerslag