12137/58
Dansk maler, 20 årh.
“Landskab fra Mariager Fjord”. Usign. Olie på lærred. Lysmål 32,5×44. Rammemål 47×59. Indrammet.
Kopi efter maleri af Vilhelm Kyhn, malt af Agnes Dumont Hansen, som angiveligt var en af hans elever.
Små krakleringer stort set over hele maleriet og lille afskalning i nederste venstre hjørne (se foto) Rammen fremtræder med små hakker i kanterne, men er ellers hel.
Kunst, antikviteter & design, 16. september 2021
Vurdering
Hammerslag