2203/​900

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Syveren”. Fem stole med stel af forkromet stål. Fire stole af bøg, sæde og ryg betrukket med blå uld, samt en stol af hvidlakeret træ. Model 3107. Formgivet 1955. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (5)

Stole af bøg med mindre brugspatina, herunder enkelte ridser og mærker. En stol mangler en “sko”. Hvidlakeret stol med mere markante brugsspår og ridser.

Moderne kunst og design, 18. januar 2022

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

14 bud

4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK
2.900 DKK
(Autobud) 2.800 DKK
2.800 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK