2203/900
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Fem stole med stel af forkromet stål. Fire stole af bøg, sæde og ryg betrukket med blå uld, samt en stol af hvidlakeret træ. Model 3107. Formgivet 1955. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (5)
Stole af bøg med mindre brugspatina, herunder enkelte ridser og mærker. En stol mangler en “sko”. Hvidlakeret stol med mere markante brugsspår og ridser.
Moderne kunst og design, 18. januar 2022
Vurdering
Hammerslag
14 bud