2247/782
Simon Gate (f. 1883, d. 1945)
Oval vase af klart glas, ene side med graveret reliefdekor i form af danserinder. Sign. Orrefors, Gate, 2572, C.2.A.D.H. Udført hos Orrefors, Sverige. H. 20,8. B. maks. 20,5. D. maks. 11,8.
Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 22. november 2022
Vurdering
Hammerslag
25 bud