2016/776
Ray Eames (f. 1912, d. 1988)
Charles Eames (f. 1907, d. 1978)
Gyngestol med “Eiffeltårnsstel” af metal med gyngebase af træ. Skal af hvid glasfiber, sæde samt ryg betrukket med blå skai. Udført og stemplet hos Herman Miller.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. “Eiffeltårnsstel” let anløbent. Gyngebase med patina, skjolder og slitage.
Moderne kunst og design, 14. april 2020
Vurdering
Hammerslag
22 bud