1950/721
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Kande af stentøj modelleret med en due, blomster samt inskription “C.L.O.C” i relief. Dekoreret med grøn glasur mørkebrune elementer. Sign. monogram. H. inkl. prop 16.
Prop med lille afslag på nederste kant. Herudover nogle enkelte minimale overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 10. december 2019
Vurdering
Hammerslag
12 bud